Asi to nejdůležitější je říct, že tohle není návod ani recept na to, jak jíst zdravě.
Já se tomuhle pojmu vyhýbám obloukem. Jakmile se totiž zmíníte, že jíte zdravě nebo že vaříte něco zdravé .... ufff... lidé se o tom okamžitě začnou vyjadřovat s velkou nedůvěrou. Je v nás zakotvena myšlenka .... když se o něčem řekne, že je to zdravé - nebude to dobré.
Možná to tak je, já si to nemyslím, ale tu ... u nás nejíme zdravě, ale pestře.
Daleko větším problémem v našich životech ... je potravinový stereotyp. Krmíme se stále stejnou rýží a stejným bramborami, stejným masem a večer si dáme ty stejné chipsy a jsme spokojeni.
Absolutně jsme rezignovali na objevování chutí a nových kombinací.
Když už se totiž donutíme něco takové vyzkoušet, v devadesáti procentech uděláme chybu, nechutná nám a tak si řekneme, že to za to nestojí.
Já se Vám budu snažit pomoct. Třeba si i kolikrát pomůžeme spolu. Je kolem nás taková spousta dobrých věcí, o které se šidíme a utíkají našemu zraku a mlsným jazykům.
V této části se zaměřím na suroviny jednoduché a takové které u mě najdete vždy. Dá se s nimi jak kouzlit, tak zdobit, stačí malinko a Vaše tělo se Vám odvděčí.
1.) Vločky - tyhle jsou konkrétně pohankové, bezlepkové, ale klasické ovesné, které koupíte dnes už kdekoliv jsou taky super. Pomocí vloček a banánu vytvořím, jak čerstvou kaši, tak hlavně parádní lívance bez zrnka mouky a je to pohádka. Navíc je vždy možné trošku přidat do ranního smoothie.
2.) Kokos - když v týdnu dostanu chuť na něco sladkého, kokos je první volba. Smíchám kokos, cukr a dvě vajíčka - vytvořím si krásné kokosky co jsou upečené za chvilku a měkké vydrží týden i víc.
Kromě toho, do kaše, do mléčného koktejlu, výborné.
3) Kaše - je tu zima. V tomto období se mi nechce snídat studený jogurt. Nejraději si ohřeji mléko a přisypávám kaši (tahle je jáhlová) dokud není hustá, tak jak bych chtěla. Potom už je vše jen na chuti jakou zrovna mám. (semínka, čokoláda, ovoce, ...)
4.) Semínka - myslím si, že těchto pět je základem každé kuchyně, ale stejně jsem je chtěla připomenout. S nimi je hned vše lepší a krásnější. Slunečnicová opečená v salátu, sezamová na domácích tyčinkách, dýňová v domácí pizze, lněná jsou výborná v domácím pečivu.
Chia semínka to je kapitola sama o sobě - do jogurtu, kaše, smoothie, vyrobit si puding, jen tak na lžičku, do salátu, těstovin i luštěnin. Nedoporučovala bych se jimi ládovat každý den, to určitě ne. Pokud nejste typ, co chodí do posilovny a k tomu neběháte, stačí 3 - 4krát za týden si zamlsat.
5.) Rýžová mouka - podle mě je to nejlepší varianta pokud toužíte po tom, vyzkoušet bezlepkovou mouku. Je výborná, krásně se s ní pracuje a ještě lépe voní. Dávám ji vždy půl na půl s jinou moukou do chleba a jsem spokojená. Linecké peču čistě jen z této mouky a je to dobrota.
6.) Konopný protein - menší doplněk, drobnost pro Vaše tělo. Sice je dražší, ale stačí malinko ráno do kaše, mléčného koktejlu, džusu či pudingu. Dodáte tak tělu vlákninu i bílkoviny,
7.) Kokosový olej - o tom si myslím není potřeba nic psát. Já osobně jej používám na jizvy a suché lokty na které trpím celý život. A pak do pečení, smažím na nich lívance či vařím kari.
8.) Kokosový cukr - jedna z novinek v mé poličce, nicméně našel si své místo. Výborná chuť. Pokud je Vám líto přidat ho do pečení, oslaďte si s ním čaj, kávu, puding cokoli. Záleží na Vás kde všude jste ochotni upustit od klasického bílého cukru.
Určitě mi pod článek napište co jsou Vaše stálice. Bez čeho byste se neobešli. A nebo naopak, co Vám chybí.
V průběhu se dozajista objeví další poličky mé spíže ... jako jsou třeba luštěniny a spousta jiných dobrot.
Kromě toho se můžete těšit na recepty a tipy, jak tyto suroviny využít, jak je upravit a hlavně se nebát přizpůsobit si vše Vašim chutím.
Krásný den :o)
Žádné komentáře:
Okomentovat
Jsme rády za jakoukoli stopu :o)